W czerwcu 2003 roku nasza organizacja została zarejestrowana w KRS Toruń jako: Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym i Poszkodowanym w Wypadkach. Nazwa ta została skrócona i zmieniona w październiku 2013 na: Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym SEZAM. Od 2007 roku jesteśmy organizacją pożytku publicznego.

W kwietniu 2008 po roku starań i ciężkiej pracy został otwarty pierwszy i jedyny w Grudziądzu Ośrodek terapii dla dzieci z autyzmem. Do końca roku 2008 terapia objęliśmy 12 dzieci. Projekt ten został zrealizowany dzięki zaangażowaniu rodziców autystycznych dzieci oraz finansowemu wsparciu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Urzędu Miasta Grudziądz.

Dziś mamy prawie czternastoletnie doświadczenie w prowadzeniu placówki terapeutycznej dla dzieci i młodzieży z autyzmem. W całym tym okresie pomogliśmy już ponad 200 autystykom. Obecnie systematyczną terapią w naszym Ośrodku obejmujemy 40 podopiecznych w różnym wieku. Nasz działalność jest możliwa dzięki PFRON, UM Grudziądz, UM Łasin, darowiznom, odpisowi z 1% podatków i składkom członkowskim.